Opis
Splošne lastnosti
| Manufacturer | Steiner |
|---|---|
| Binoculars series | Steiner Observer |
| Made in | – |
| In production since | – |
| Warranty | 10 years |
| SKU | 23130900 |
Optične lastnosti
| Prism type | Roof – Schmidt/Pechan |
|---|---|
| Variable magnification | No |
| Magnification. | 8.00 x |
| Diopter range | – |
| Lens diameter. | 42.00 mm |
| Exit pupil. | 5.25 mm |
| Field of view… | 116.38 m/1000m |
| Field of view (deg.). | 6.65 ° |
| Eye relief. | 17.00 mm |
| Close focus. | 2.00 m |
| Twilight Factor | 18.33 |
| Light transmission | – |
| Relative Brightness | 27,6 |
Fizične lastnosti
| Lens coating | Fully Multicoated |
|---|---|
| Length. | 148.00 mm |
| Width. | 128.00 mm |
| Height. | 65.00 mm |
| Weight. | 696.00 g |
| Working temperature range | -15 / + 55 °C |
| Filled with | – |
| Focusing system | Central |
| Diopter setting position | Left eye-piece |
| Body type | Single hinge |
| Color | Black |
Posebne funkcije
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Fogproof | No |
| Compass | No |
| Built-in rangefinder | Ne |
| Image stabilizer | No |
| Floatable | Ne |

