Opis
Splošne lastnosti
| Manufacturer | Steiner |
|---|---|
| Riflescopes series | Steiner Ranger |
| Made in | Germany |
| In production since | 2024 |
| Warranty | 10 years |
| SKU | 3010900204c |
Optične lastnosti
| Variable magnification | Yes |
|---|---|
| Minimal magnification. | 1.00 x |
| Maximum magnification. | 10.00 x |
| Lens diameter. | 24.00 mm |
| Min. exit pupil. | 2.40 mm |
| Max. exit pupil. | 8.50 mm |
| Max. eye relief. | 93.00 mm |
| Twilight Factor | 4.89 – 15.49 |
| Light transmission | 90% |
Lastnosti kupol
| Adjustment per click | 10mm/100m – 0.10MIL |
|---|---|
| Elevation (mrad). | 20.00 mrad |
| Elevation (MOA). | 69.00 MOA |
| Windage (mrad). | 20.00 mrad |
| Windage (MOA). | 69.00 MOA |
Lastnosti križa
| Reticle position | 2. focal plane – SFP |
|---|---|
| Reticle illumination | Yes |
| Illumination color | Red |
Lastnosti paralakse
| Parallax setting | 100 m |
|---|---|
| Parallax adjustment | No |
| Parallax adj. range | No |
Fizične lastnosti
| Weight. | 500.00 g |
|---|---|
| Working temperature range | -25°C to +50°C |
| Power Supply | CR2032 |
| Filled with | Nitrogen |
| Lens coating | Fully Multicoated |
| Tube diameter | 30 mm |
Posebne funkcije
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Fogproof | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Special features | Fogproof, Fully multicoated, Illuminated reticle, Shockproof, Waterproof |
| Built-in rangefinder | Ne |

