Opis
Splošne lastnosti
| Manufacturer | Steiner |
|---|---|
| Riflescopes series | Steiner Ranger |
| Made in | USA |
| In production since | 2021 |
| Warranty | 10 years |
| SKU | 8769900204c |
Optične lastnosti
| Variable magnification | Yes |
|---|---|
| Minimal magnification. | 1.00 x |
| Maximum magnification. | 4.00 x |
| Diopter range | – 3.0 / 2.0 dpt |
| Lens diameter. | 24.00 mm |
| Min. exit pupil. | 6.00 mm |
| Max. exit pupil. | 12.00 mm |
| Min. field of view. | 10.00 m/100m |
| Max. field of view. | 40.00 m/100m |
| Min. eye relief. | 90.00 mm |
| Max. eye relief. | 90.00 mm |
| Light transmission | 90% |
| Fast focus eyepiece | Yes |
Lastnosti kupol
| Adjustment per click | 10mm/100m – 0.10MIL |
|---|---|
| Turret Type | Capped |
| Turret locking | No |
| Zero Stop | No |
| Nr. Turret Turns | MT – Multi Turn |
| Turret rotation direction | CCW |
| Elevation (mrad). | 14.50 mrad |
| Elevation (MOA). | 50.00 MOA |
| Windage (mrad). | 14.50 mrad |
| Windage (MOA). | 50.00 MOA |
| Elevation Per Turn | 1.5 m/100 m |
Lastnosti križa
| Reticle position | 2. focal plane – SFP |
|---|---|
| Reticle illumination | Yes |
| Illumination color | Red |
| Daytime-usable illumination | Yes |
| Auto Turn-Off | No |
Lastnosti paralakse
| Parallax setting | 100 m |
|---|---|
| Parallax adjustment | No |
| Parallax adj. range | No |
Fizične lastnosti
| Length. | 290.00 mm |
|---|---|
| Weight. | 500.00 g |
| Working temperature range | – 25 / + 63°C |
| Power Supply | CR2032 |
| Filled with | Nitrogen |
| Lens coating | Fully Multicoated |
| Tube diameter | 30 mm |
| Mounting rail. | No |
| Scope Rail Standard | Zeiss ZM/VM |
| Mount length. | 150.00 mm |
| Objective diameter | 30 mm |
| Eyepiece diameter | 44.3 mm |
| Color | Black |
Posebne funkcije
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Fogproof | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Special features | Fast focus, Fogproof, Fully multicoated, Illuminated reticle, Mount rail, Shockproof, Variable, Waterproof |
| Built-in rangefinder | Ne |

