Opis
Splošne lastnosti
| Manufacturer | Steiner |
|---|---|
| Riflescopes series | Steiner Ranger |
| Made in | – |
| In production since | 2024 |
| Warranty | 2 years |
| SKU | 8776900204c |
Optične lastnosti
| Variable magnification | Yes |
|---|---|
| Minimal magnification. | 4.00 x |
| Maximum magnification. | 16.00 x |
| Diopter range | -3/+2 dpt |
| Lens diameter. | 44.00 mm |
| Min. exit pupil. | 2.95 mm |
| Max. exit pupil. | 10.80 mm |
| Min. field of view. | 2.75 m/100m |
| Max. field of view. | 11.00 m/100m |
| Max. eye relief. | 85.00 mm |
| Twilight Factor | 13.27 – 26.53 |
| Light transmission | 90% |
Lastnosti kupol
| Turret Type | Capped |
|---|---|
| Turret locking | No |
| Zero Stop | No |
Lastnosti križa
| Reticle position | 2. focal plane – SFP |
|---|---|
| Illumination color | Red |
Lastnosti paralakse
| Parallax setting | – |
|---|---|
| Parallax adjustment | Yes – side focus |
| Parallax adj. range | 50 m to Infinity |
Fizične lastnosti
| Length. | 27.80 mm |
|---|---|
| Weight. | 518.00 g |
| Working temperature range | -25°C – +63°C |
| Power Supply | CR2032 |
| Filled with | Nitrogen |
| Lens coating | Fully Multicoated |
| Tube diameter | 30 mm |
| Mounting rail. | No |
| Objective diameter | 51 mm |
Posebne funkcije
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Fogproof | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Special features | Fogproof, Fully multicoated, Illuminated reticle, Parallax adjustment, Shockproof, Waterproof |
| Built-in rangefinder | Ne |

