Opis
Splošne lastnosti
| Manufacturer | Steiner |
|---|---|
| Riflescopes series | Steiner Ranger |
| Made in | – |
| Warranty | 10 years |
| SKU | 3009900204c |
Optične lastnosti
| Variable magnification | Yes |
|---|---|
| Minimal magnification. | 3.00 x |
| Maximum magnification. | 18.00 x |
| Diopter range | -3.0/+2.0 |
| Lens diameter. | 56.00 mm |
| Min. exit pupil. | 10.00 mm |
| Max. exit pupil. | 3.80 mm |
| Min. field of view. | 2.41 m/100m |
| Max. field of view. | 14.05 m/100m |
| Min. eye relief. | 90.00 mm |
| Max. eye relief. | 90.00 mm |
| Twilight Factor | 12.96-31.75 |
| Light transmission | 92 |
| Fast focus eyepiece | Yes |
Lastnosti kupol
| Adjustment per click | 10mm/100m – 0.10MIL |
|---|---|
| Turret Type | Capped |
| Turret locking | No |
| Zero Stop | Yes |
| Nr. Turret Turns | MT – Multi Turn |
| Turret rotation direction | CW |
| Elevation (mrad). | 7.40 mrad |
| Elevation (MOA). | 25.44 MOA |
| Windage (mrad). | 7.40 mrad |
| Windage (MOA). | 25.44 MOA |
Lastnosti križa
| Reticle position | 2. focal plane – SFP |
|---|---|
| Reticle illumination | Yes |
| Illumination color | Red |
| Daytime-usable illumination | No |
| Auto Turn-Off | – |
Lastnosti paralakse
| Parallax setting | 50 |
|---|---|
| Parallax adjustment | Yes – side focus |
| Parallax adj. range | 50-infinity |
Fizične lastnosti
| Length. | 338.00 mm |
|---|---|
| Weight. | 754.00 g |
| Working temperature range | -25 °C / +65 °C |
| Filled with | Nitrogen |
| Lens coating | Fully Multicoated |
| Tube diameter | 30 mm |
| Mount rail type | No |
| Mount length. | 146.60 mm |
| Objective diameter | 64 mm |
| Eyepiece diameter | 38 mm |
| Color | Black |
Posebne funkcije
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Fogproof | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Special features | Fogproof, Waterproof |
| Built-in rangefinder | Ne |

