Opis
Splošne lastnosti
| Manufacturer | Steiner |
|---|---|
| Riflescopes series | Steiner Ranger |
| Made in | – |
| In production since | 2022 |
| Warranty | 10 years |
| SKU | 3004904704c |
Optične lastnosti
| Variable magnification | Yes |
|---|---|
| Minimal magnification. | 4.00 x |
| Maximum magnification. | 32.00 x |
| Diopter range | -3/+2 |
| Lens diameter. | 56.00 mm |
| Min. exit pupil. | 1.70 mm |
| Max. exit pupil. | 8.50 mm |
| Min. field of view. | 1.18 m/100m |
| Max. field of view. | 9.46 m/100m |
| Min. eye relief. | 95.00 mm |
| Max. eye relief. | 95.00 mm |
| Light transmission | 92% |
Lastnosti kupol
| Adjustment per click | 10mm/100m – 0.10MIL |
|---|---|
| Turret locking | No |
| Zero Stop | Yes |
| Elevation (mrad). | 9.50 mrad |
| Elevation (MOA). | 33.00 MOA |
| Windage (mrad). | 9.50 mrad |
| Windage (MOA). | 33.00 MOA |
Lastnosti križa
| Reticle position | 2. focal plane – SFP |
|---|---|
| Reticle illumination | Yes |
| Illumination color | Red |
| Daytime-usable illumination | Yes |
| Auto Turn-Off | Yes |
| Dot size. | 2.00 MOA |
Lastnosti paralakse
| Parallax setting | – |
|---|---|
| Parallax adjustment | Yes – side focus |
| Parallax adj. range | 20 m to infinity |
Fizične lastnosti
| Length. | 385.00 mm |
|---|---|
| Weight. | 774.00 g |
| Working temperature range | -25/+63°C |
| Power Supply | CR2032 |
| Filled with | Nitrogen |
| Lens coating | Fully Multicoated |
| Tube diameter | 30 mm |
| Mount rail type | Without Mount |
| Objective diameter | 64 |
| Color | Black |
Posebne funkcije
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Fogproof | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Special features | Fogproof, Illuminated reticle, Shockproof, Waterproof |
| Built-in rangefinder | Ne |

