Opis
Splošne lastnosti
| Manufacturer | Steiner |
|---|---|
| Riflescopes series | Steiner Ranger |
| Made in | USA |
| In production since | 2021 |
| Warranty | 10 years |
| SKU | 3008900204 |
Optične lastnosti
| Variable magnification | Yes |
|---|---|
| Minimal magnification. | 1.00 x |
| Maximum magnification. | 6.00 x |
| Diopter range | -3.0/+2.0 |
| Lens diameter. | 24.00 mm |
| Min. exit pupil. | 12.00 mm |
| Max. exit pupil. | 4.70 mm |
| Min. field of view. | 7.00 m/100m |
| Max. field of view. | 40.75 m/100m |
| Light transmission | 92% |
| Fast focus eyepiece | Yes |
Lastnosti kupol
| Adjustment per click | 10mm/100m – 0.10MIL |
|---|---|
| Turret Type | Capped |
| Turret locking | No |
| Zero Stop | Yes |
| Nr. Turret Turns | ST – Single Turn |
| Turret rotation direction | CCW |
| Elevation (mrad). | 7.40 mrad |
| Windage (mrad). | 7.40 mrad |
Lastnosti križa
| Reticle | 4A-I |
|---|---|
| Reticle position | 2. focal plane – SFP |
| Reticle illumination | Yes |
| Illumination color | Red |
| Daytime-usable illumination | Yes |
| Auto Turn-Off | No |
Lastnosti paralakse
| Parallax setting | 100 |
|---|---|
| Parallax adjustment | No |
Fizične lastnosti
| Length. | 268.00 mm |
|---|---|
| Weight. | 490.00 g |
| Working temperature range | -25/+65 °C |
| Power Supply | CR2032 |
| Filled with | Nitrogen |
| Lens coating | Fully Multicoated |
| Tube diameter | 30 mm |
| Mounting rail. | No |
| Mount length. | 162.00 mm |
| Objective diameter | 30 mm |
| Eyepiece diameter | 43.7 mm |
| Color | Black |
Posebne funkcije
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Fogproof | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Special features | Fast focus, Fogproof, Illuminated reticle, Waterproof |
| Built-in rangefinder | Ne |

